چند فنجان قهوه در روز مجاز است؟

چند فنجان قهوه در روز مجاز است؟

آفتاب نیوز :

با وجود این که هنوز چای نوشیدنی محبوب ایرانیان است، اما امروز مصرف قهوه در بین مردم رواج بسیاری پیدا کرده است. بیشتر افراد برای افزایش انرژی و هوشیاری وابستگی زیادی به این نوشیدنی تلخ دارند و مصرف روزانه آن را لازم می دانند. این که هر فرد در طول روز چه میزان می تواند از این نوشیدنی استفاده کند؟ چه فواید یا مضراتی برای بدن دارد؟ چه کسانی نمی توانند از آن استفاده کنند؟ موضوعاتی هستند که در رابطه با آن با خانم نازنین دبیرزاده کارشناس تغذیه به گفتگو نشسته ایم که در ادامه آن را می خوانید:

افراد دارای سنگ صفرا بهتر است  این نوشیدنی را مصرف نکند. به عبارت دیگر قهوه در حالی که می تواند از تشکیل سنگ صفرا پیشگیری کند، در افراد مبتلا به این بیماری بهتر است استفاده نشوددر ابتدا در باره خواص قهوه بفرمایید
قهوه به خاطر کافیین بالایی که دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. آنتی اکسیدان هایی مثل اسید کلروژنیک، اسید کویینیک، اسید کافییک، ویتامین هایی نظیر B2، B3 و مواد معدنی چون پتاسیم، منیزیم موجود در آن در مجموع به ما یک سری از فاکتورهای ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی را می دهد، که در نهایت منجر به خواص عالی قهوه برای بدن می شود.

با توجه به موارد بالا، مصرف قهوه می تواند باعث افزایش انرژی بدن، کاهش خستگی و افزایش هوشیاری در طول روز شود و در عین حال ریسک ابتلا به یک سری از بیماری ها مانند بیماری های کبدی، اعصاب و روان مانند آلزایمر، پارکینسون و دیابت نوع دو را کاهش می دهد. کنترل فشار خون و سلامت قلب، جلوگیری از رشد سلول های سرطانی، خاصیت ضد پیری و کمک به سلامت پوست،  پیشگیری از افسردگی، کمک به افزایش سوخت و ساز بدن در کنار یک رژیم مناسب برای کاهش وزن، پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا از دیگر خواص این نوشیدنی است.

نوشیدن قهوه برای چه افرادی توصیه نمی شود؟
افراد دارای سنگ صفرا بهتر است، از این نوشیدنی استفاده نکنند. قهوه در حالی که می تواند از تشکیل سنگ صفرا پیشگیری کند، در افراد مبتلا به این بیماری نباید مصرف شود. برای مثال فردی ممکن است به طور ارثی مستعد این بیماری باشد و یا در کل برای سلامتی کبد و صفرای خود از قهوه استفاده کند. بنابراین مصرف اش برای او مفید است. مثال دیگری که می توان در این زمینه به کار برد، مصرف قهوه برای سلامتی قلب است. با این که نوشیدن قهوه برای سلامتی قلب توصیه می شود، اما کسی که تپش قلب دارد، نباید آن را مصرف کند. در واقع ما یک سری خواص دو لبه داریم. بنابراین در این مواقع باید حواس مان باشد.

کسانی که آی وی اف انجام می دهند برای افزایش موفقیت انجام آن نباید قهوه استفاده کنند. سندروم التهابی روده نیز از مواردی دیگری است که افراد مبتلا به آن بهتر است از مصرف قهوه بپرهیزند. افرادی که استرس و اضطراب دارند با نوشیدن قهوه دچار تپش قلب می شوند بنابراین بهتراست، استفاده نکنند. کسانی که سابقه آریتمی(بی نظمی ضربان قلب) و همچنین افرادی که مثانه بیش فعال دارند، قهوه مصرف نکنند. خانم های مبتلا به کیست سینه قهوه استفاده نکنند، چون محرک است. کسانی که در معرض پوکی استخوان هستند، در مصرف آن جانب احتیاط را رعایت کنند. افراد دارای اختلال خواب و کسانی که ناراحتی معده مانند سوزش سر دل دارند بهتر است، استفاده نکنند. در افراد باردار و شیرده هم باید حتما با نظر و مشورت پزشک باشد در یک سری از مقالات گفته می شود که یک یا دو فنجان می توانند استفاده کنند، ولی ما برای احتیاط می گوییم که حتما باید با مشورت پزشک متخصص مصرف شود، چون در این دوران بدن بسیار حساس است.
 

آیا مصرف این نوشیدنی برای کودکان منعی ندارد؟
کودکان زیر 12 سال  اصلا نباید از قهوه استفاده کنند، چراکه ممکن است روی کیفیت خواب آن ها تاثیر منفی بگذارد. ما بحث هورمون رشد را در حین خواب برای کودکان داریم. وقتی کودک کیفیت خوابش پایین می آید، روی هورمون رشد اثر منفی می گذارد. اضطراب و افزایش ضربان قلب، ایجاد اعتیاد و وابستگی، آسیب به سلامت دندان ها، بی اشتهایی، بیش فعالی، کاهش تمرکز از جمله مواردی دیگری هستند که ممکن است در اثر نوشیدن قهوه برای کودکان زیر 12 سال ایجاد شود. برای افراد 12 تا 18 سال هم میزان کافیین مجاز دریافتی 100 میلی گرم یا یک فنجان در روز است.

استفاده از قهوه در حالت ناشتا را اصلا پیشنهاد نمی کنیم، به خاطر این که وقتی فرد بیدار می شود میزان هورمون کورتیزول ( هورمون استرس) در حداکثر میزانی است که در طول روز در بدن ترشح می شود. زمانی که فرد به صورت ناشتا قهوه مصرف می کند، ترشح این هورمون افزایش پیدا می کند که یک سری تاثیرات منفی روی بدن می گذارد

مصرف ناشتای قهوه می تواند مضر باشد؟
استفاده از قهوه در حالت ناشتا را اصلا پیشنهاد نمی کنیم، به خاطر این که وقتی فرد بیدار می شود میزان هورمون کورتیزول ( هورمون استرس) در حداکثر میزانی است که در طول روز در بدن ترشح می شود. زمانی که فرد به صورت ناشتا قهوه مصرف می کند، ترشح این هورمون افزایش پیدا می کند که یک سری تاثیرات منفی روی بدن می گذارد. حتی ما به کسانی که رژیم غذایی برای کاهش وزن دارند می گوییم بهتر است صبح ناشتا از این نوشیدنی استفاده نکند، چرا که ممکن است بر روی روند کاهش وزن تاثیر منفی بگذارد. چون کورتیزول بالا باعث کاهش کمتر بافت چربی می شود بنابراین توصیه می کنیم که اصلا ناشتا استفاده نشود.

کسانی که برای هوشیاری اول صبح می خواهند از قهوه استفاده کنند بهتر است حداقل یک ساعت پس از بیداری آن را میل کنند چراکه به مرور این هورمون در حال کاهش است. در آن زمان می توانند برای افزایش میزان هوشیاری قهوه استفاده کند.

افرادی که معده حساسی دارند به هیچ عنوان نباید قهوه را با معده خالی استفاده کنند چراکه در این شرایط اسید معده به شدت افزایش می یابد که نتیجه آن عوارضی مانند ریفلاکس خواهد بود. ازاینرو حداکثر میزانی که یک فرد می تواند در طول روز قهوه بنوشد، 400 میلی گرم یا به طور متوسط 4 فنجان است، اما بهترین میزان آن 1تا 2 فنجان در روز است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند فنجان قهوه در روز مجاز است؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند فنجان قهوه در روز مجاز است؟"، کلیک کنید.