چرا نباید از ساحل صدف برداریم؟

به گزارش خبرگزاری برای شما، براساس گزارش مجله برای شما، وقتی به کنار دریا می رویم، گشتن به دنبال صدف های زیبا و جمع کردن آن ها سرگمی جالبی است. صدف ها یادگاری های بی آزاری از سفرهای مناطق ساحلی به نظر می رسند، اما چند دلیل خوب وجود دارد که چرا نباید به آن ها دست زد یا آن ها را جمع کرد.

ساحل روبی (جمع آوری صدف و اشیا ارزشمند از ساحل) اگر با بی دقتی انجام شود، می تواند برای اکوسیستم های ساحلی مضر باشد. مطالعه ای در سال 2014 حذف صدف های دریایی از سواحل را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که این کار باعث «آسیب قابل توجه» به بسیاری از موجودات زنده ای می شود که به صدف ها متکی هستند.

صدف ها به طرز شگفت انگیزی عضو مهمی در اکوسیستم های ساحلی هستند. همراه با پایدارسازی ساحل، آن ها مصالح ساختمانی برای لانه ی پرندگان و خانه یا سطح اتصال را برای موجودات دریایی مختلف از جمله جلبک ها، علف های دریایی، اسفنج ها و سخت پوستان فراهم می کنند. آن ها همچنین منبع کربنات کلسیم هستند که می توانند در آب دریا حل شوند و دوباره به چرخه ی اقیانوس بازگردند.

میچل کوالوسکی، نویسنده اصلی مقاله و دیرینه شناس موزه ی فلوریدا، در بیانیه ای گفت: «صدف ها از این جهت قابل توجه هستند که عملکردهای متعددی در اکوسیستم های طبیعی دارند.»

گیرات ورمیج، متخصص صدف نرم تنان و استاد زمین شناسی در دانشگاه کالیفرنیا دیویس، که در مطالعه شرکت نداشت، می گوید: «صدف نرم تنان برای خرچنگ های گوشه گیر (Hermit crab) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگرچه سواحل ماسه ای مکان مناسبی برای این گونه خرچنگ ها نیست، صدف حلزون های مرده در زمین های گلی و سواحل سنگی منبع اصلی و فراوانی برای خرچنگ های گوشه گیر هستند. ازبین بردن این صدف ها، زیستگاه این جانوران را از بین می برد.»

خرچنگ های گوشه گیر (Hermit crab) از زباله های موجود در سواحل به جای صدف برای محافظت استفاده می کنند.

چرا نباید از ساحل صدف برداریم؟

در تحقیقی که سال 2014 منتشر شد، محققان چندین بررسی ماهانه را از سال 1978 تا 1981 و از سال 2008 تا 2010 در ساحل لارگا، در شهر سالو اسپانیا، انجام دادند. مطالعات نشان تعداد صدف ها بین دو دوره ی تحقیق تا حد 60 درصد کاهش یافته است.

محققان فکر می کردند کم شدن صدف ها بیشتر به دلیل سیل گردشگران به این منطقه بوده، زیرا فراوانی صدف ها در فصل زمستان که افراد کمتری به ساحل می آیند، بیشتر گزارش شده بود.

کوالوسکی گفت: «انسان ها احتمالا با فعالیت هایی که بسیاری آن ها را عمدتاً بی ضرر می دانند، مانند ساحل روبی و جمع آوری صدف، نقش مهمی در تغییر زیستگاه ها دارند. ضروری است که به بررسی دقیق تر فعالیت های گردشگری و تاثیرات آن بر زیستگاه های ساحلی ادامه دهیم.»

یکی دیگر از دلایل جمع نکردن صدف در سواحل، غیرقانونی بودن این کار در بسیاری از نقاط جهان است. در بریتانیا، قانون حفاظت از سواحل 1949، برداشتن هرگونه مواد طبیعی از سواحل عمومی را ممنوع کرده است.

در ایالات متحده جمع آوری تفریحی پوسته های صدف دریایی خالی در بسیاری از شرایط مجاز است. با این حال، گونه های خاصی تحت حفاظت قرار دارند و برداشتن صدف های زنده ی آن ها ممکن است خلاف قانون باشد.

در سال 2018، یک زن پس از جمع آوری 40 صدف دریایی از ساحل کی وست فلوریدا به زندان افتاد. این پوسته ها حاوی صدف های ملکه ی زنده بودند که طبق قانون گونه های در خطر انقراض هستند. این زن 30 ساله به 15 روز زندان و پرداخت 500 دلار جریمه محکوم شد.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا نباید از ساحل صدف برداریم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا نباید از ساحل صدف برداریم؟"، کلیک کنید.