چگونه قلب سالم داشته باشیم؟

چگونه قلب سالم داشته باشیم؟

بیماری های قلبی_عروقی، اولین عامل مرگ در جهان به حساب می آید و تغذیه در کاهش ابتلا به این بیماری ها نقش بسزایی دارد.

به گزارش برای شما، آترواسکلروز، پرفشاری خون، بیماری ایسکمی قلبی، بیماری عروق محیطی و نارسایی قلبی جزو بیماری های قلبی_عروقی به حساب می آیند. افراد بالای دو سال به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی_عروقی باید «سبک زندگی مناسب» و «رژیم غذایی سالم» داشته باشند. 

رژیم غذایی «مدیترانه ای» برای پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی_عروقی توصیه می شود. افزایش مصرف تعداد میوه و سبزیجات با تاکید بر سبزیجات ریشه ای و سبز و غلات سبوس دار از ویژگی های این رژیم به حساب می آید. همچنین مصرف ماهی های چرب (سرشار از امگا3)، مصرف کمتر گوشت قرمز و تاکید بر گوشت بدون چربی، کاهش مصرف لبنیات پرچرب، مصرف زیاد آجیل و حبوبات، استفاده از روغن زیتون، کانولا، گردو یا مارگارین مخلوط با روغن کلزا یا روغن بذر کتان توصیه می شود. به طور کلی، این الگوی غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب، غلات سبوس دار، ماهی، آجیل، بادام زمینی و حاوی مقادیر کم پروتیین حیوانی و قند است.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، کاهش مصرف پروتیین های حیوانی پرچرب مانند گوشت و لبنیات پرچرب ضروری است. دریافت فیبر و آنتی اکسیدان نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ میوه ها، سبزیجات،حبوبات و غلات کامل منابع عمده فیبر هستند.

کنترل استرس نیز در پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی _ عروقی اثرگذار است. استرس منجر به تولید هورمون هایی می شود که ضربان قلب، فشار خون و قابلیت تحریک قلب را افزایش می دهند.

همچنین دیابت نیز در ابتلا به بیماری های قلبی _ عروقی نقش دارد و یک عامل خطر مستقل برای بیماری هایی از این دست به حساب می آید. انواع دیابت، خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند.

کنترل وزن در پیشگیری از بیماری های قلبی _ عروقی نقش دارد. به عبارت دیگر، چاقی با ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ارتباط مستقیم دارد و حتی کاهش وزن اندک می تواند در کنترل این بیماری ها موثر باشد.

محدودیت مصرف نمک و پیشگیری از کمبود ویتامین D ضروری است. به منظور پیشگیری از کمبود ویتامین D، مصرف یک پرل 50هزار واحدی ویتامین دی به صورت ماهانه توصیه می شود.

پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چگونه قلب سالم داشته باشیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چگونه قلب سالم داشته باشیم؟"، کلیک کنید.