پنج میلیارد تومان برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان نیاز است

پنج میلیارد تومان برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان نیاز است

برای شما/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

عطا حسن پور در گفت وگو با برای شما، اظهار کرد: تپه باستانی زاغه رومشکان یکی از مناطقی است که کاخی مربوط به دوره ساسانیان را در دل خود جای داده است.

وی اضافه کرد: دلیل اینکه به این تپه، زاغه می گویند این است که تمام دیوارها و کف قلعه ای که در زیر تپه قرار دارد سالم است و در دو طبقه در دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامی ساخته شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: تمام بنای مذکور زیر خاک قرار دارد، اما سقف آن بیرون است و با کمترین هزینه می توانیم نسبت به کاوش آن اقدام کنیم.

حسن پور با بیان اینکه به محض بیرون آوردن این قلعه از خاک و خوانا سازی آن، این بنابه عنوان یک کاخ 2000 ساله بهره برداری فرهنگی خواهد شد، افزود: تاکنون در ایران چنین اثری وجود نداشته و می توان به عنوان پایلوت از این کاخ بهره برداری فرهنگی خواهیم کرد.

وی بیان کرد: برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این بنا را خواناسازی و مرمت کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تصریح کرد: تپه زاغه و چیا جزو اولین آثاری است که در فهرت ثبت ملی ایران قرار دارد و  قبل از انقلاب و در دهه 40 ثبت ملی شدند.

پایان خبر برای شما 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پنج میلیارد تومان برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان نیاز است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پنج میلیارد تومان برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان نیاز است"، کلیک کنید.