مروری بر کارنامه 60 ساله آیت الله طه محمدی؛ عارفی در میانه میدان

مروری بر کارنامه 60 ساله آیت الله طه محمدی؛ عارفی در میانه میدان

کارنامه 60 سال فعالیت علمی این استاد اخلاق و فلسفه و عرفان و مدافع همیشگی وحدت و برادری چنان آشکار و روشن است که او را در میان همگنانش، درخشان و تابناک ساخته است.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری برای شما، غیاث الدین طه محمدی همدانی پنجم اردیبهشت سال 1326 در روستای محروم و دورافتاده آقاج، در دورترین نقطه روستایی به شهر همدان از طرف شمال شرق؛ پا به دنیا نهاد.

نامش را غیاث الدین نهادند تا در آینده ای که به تبلیغ و تدریس دین و مذهب گره خورده بود؛ بامسما جلوه کند و این چنین بود که با هدایت پدر و حمایت برادر ارشدش، شیخ علی، راهی حوزه علمیه قم شد و در جوار کریمه اهل بیت از خوان دانش آیات و علما ارتزاق کرد.

از همان اوان کودکی و نوجوانی، کتب معمول تعلیماتی در حوزه را چنان یاد گرفت که می توانست مجلس تدریس بیاراید. جامع المقدمات را به بلوغ نرسیده، خوانده بود و پس از آن لمعه را با استادش آیت الله ستوده فرا گرفت و در درس او از برترین شاگردان شد.

غیاث الدین؛ برای ادامه تحصیل در سطوح متوسطه حوزوی، رسایل و مکاسب را در محضر آیات مشکینی، خزعلی و اعتمادی فرا گرفت و کفایتین را نیز در درس حضرت آیت الله سلطانی آموخت.

به درس خارج امام خمینی (ره) راه یافت؛ اما دیری نپایید که با تبعید حضرتش و آغاز مبارزات؛ از سفره دانش شاگردان امام بهره گرفت. تلمذ در محضر آیات؛ فاضل لنکرانی، نوری همدانی و خزعلی و به ویژه 15 سال آموختن از فقه و اصول نزد آیت الله میرزا هاشم آملی، توشه های ماندگاری برایش شد تا بتواند گام های استوار خود را برای آموزش های بعدی، محکم تر بردارد.

مروری بر کارنامه 60 ساله آیت الله طه محمدی؛ عارفی در میانه میدان

کشش و ذوق عرفانی و علایق فلسفی، او را برای آموختن منظومه حاج ملاهادی سبزواری به پای درس استاد شهید، آیت الله مفتح کشاند. از این به بعد راهی برایش گشوده شد و در محضر آیات، جوادی آملی، حسن زاده آملی و شهید مرتضی مطهری، روز به روز پیوندش با مباحث فلسفی و عرفانی بیش از گذشته استحکام یافت.

آموختنی هایش از فقه و اصول و فلسفه و عرفان و از لمعه تا مکاسب و کفایه و درس خارج و از منظومه تا مصباح الانس و فصوص الحکم ابن عربی، او را برای درس و بحث های بعدی و دستی پر از دانش فقه و فلسفه و عرفان در حوزه قم و زادگاهش فامنین و همدان آماده و پر توان ساخت.
او که از همان اوایل کتک خورده مدرسه فیضیه و زندان رفته ساواک و عوامل شاهنشاهی بود، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مسیر تبلیغ و منبر و امامت جمعه را برگزید و حب الوطن او را به روستا و شهر زادگاهش که در محرومیت مطلق به سر می برد، کشاند.

در آغازین روز های پیروزی انقلاب و در دوران هشت ساله دفاع مقدس، هم در عرصه جبهه و جنگ حاضر شد و هم کمک های مردمی برای رزمندگان را سر و سامان می داد و هم به خانواده شهدا و ایثارگران سرکشی می کرد. در مجالس بزرگداشت شهیدان، به تکریم جهاد و شهادت می پرداخت و همزمان با اعزام طلاب جوان و روحانیان و مبلغان به منطقه شمالی استان همدان، به امور دینی و فرهنگی و معیشتی مردم منطقه اهتمام داشت.

او در همه این سال ها در پیمانی با خدای خویش، خود را وقف تبلیغ دین در شهر و دیار و استان زادگاه خویش همدان نمود و با روحیه ای انقلابی و جهادی، بی حاشیه و بی ادعا خود را خدمتگزار مردم می دانست و از سوی دیگر در دل و جان مردمی که تشنه خدمت صادقانه بودند، نفوذ می کرد.

تقدیر چنان شد که از سال 1383 تا 1396 به مدت 14 سال در پایتخت تاریخ و تمدن ایران؛ همدان؛ نماینده رهبری معظم انقلاب شود و با درایت و تدبیر و دانش؛ پاسدار وحدت و برادری و همگام و همراه توسعه و پیشرفت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دینی و تبلیغی در استانی باشد که تاریخ سرافرازش او را مهد عالمان و مجاهدان و دانشمندان جهانی قرار داده است.

مرحوم طه محمدی در حوزه فعالیت های عمرانی و پایه گذاری بنا های حوزوی نیز پیشگام بوده است.

مروری بر کارنامه 60 ساله آیت الله طه محمدی؛ عارفی در میانه میدان

تشویق و ترغیب به احداث و بنای حوزه های علمیه در کل استان، برای برادران و خواهران، به ویژه در شهر همدان، آن هم با دیدی آینده نگر، و توجه و اهتمام به ارتباط با مراکز دانشگاهی استان و دانشجویان و اساتید و همواره در دسترس بودن برای حوزویان و دانشگاهیان از دیگر صفات علمی و عملی ایشان بود.

با حضور ایشان در همدان؛ پاسداشت میراث مفاخر علمی و معرفتی که در تاریخ همدان می درخشیدند، در دستور کار قرار گرفت.

کارنامه دانش پروری و علایق ناگسستنی ایشان به فلسفه و عرفان؛ از سال 1390 تا پایان عمر پر برکتش، او را سکاندار بنیاد بین المللی بوعلی سینا کرد؛ که مشهورترین دانشمند همه اعصار و از افتخارات اسلام و ایران و شیعه است. درس های تفسیر قرآن و مباحث اعتقادی را در کنار آرامگاه این حکیم، دایر کرد و با عرق و علایقی که به حکمت و فلسفه و عرفان سینوی داشت، سفیر حکمت و میراث عالمان و عارفان و به ویژه مکتب سینوی در کشور های منطقه شد و در کنفرانس های علمی، مبلغ و مدافع هویت ایرانی شیخ الرییس و میراث عرفانی و فلسفی او شده است.

در این سال ها هم از میرسیدعلی همدانی و ملاحسینقلی شوندی و سیدجمال الدین اسدآبادی و بهاری تجلیل شده است و هم از شهیدان سرافرازی که طلایه دار پیروزی و استقامت بوده اند؛ از حضرات آیات قدوسی و حیدری تا مفتح و شهید همدانی و آخوند ملاعلی معصومی همدانی.

کارنامه 60 سال فعالیت علمی این استاد اخلاق و فلسفه و عرفان و مدافع همیشگی وحدت و برادری چنان آشکار و روشن است که او را در میان همگنانش، درخشان و تابناک ساخته است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مروری بر کارنامه 60 ساله آیت الله طه محمدی؛ عارفی در میانه میدان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مروری بر کارنامه 60 ساله آیت الله طه محمدی؛ عارفی در میانه میدان"، کلیک کنید.