محدودیت بذرپاش در بیان واقعیات، تکذیب ادعای آمریکا درباره جنگ اوکراین، رکوردشکنی تاریخی دولت

محدودیت های وزیر راه در بیان واقعیات، تکذیب ادعای جدید آمریکا درباره جنگ اوکراین، رکورد شکنی دولت سیزدهم در تاریخ ایران، واکنش به ورود جنگنده های F-16 به جنگ اوکراین از جمله اخبار شامگاهی 17 اردیبهشت بودند.

به گزارش برای شما، شامگاه هفدهم اردیبهشت اخباری در حوزه های مختلف منتشر شد که در ادامه گزیده ای از آنها را مرور می کنید:

آتش بس در غزه برقرار می شود؟

جهان – جنبش حماس در بیانیه ای از موافقت اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی این جنبش با طرح قطر برای آتش بس در غزه خبر داد و منابع صهیونیستی اما ساعتی پس از اعلام موافقت حماس با پیشنهاد مصر و قطر برای آتش بس در غزه اعلام کردند پیشنهادی که حماس موافقت خود را با آن اعلام کرده است، مورد قبول اسراییل نیست و این پیشنهاد شامل امتیازات عمده ای است که اسراییل نمی تواند آن ها را بپذیرد. از طرف دیگر، یک مقام حماس به العربیه گفت: ما با سندی موافقت کردیم که شامل آتش بس دایمی و رفع کامل محاصره است و توپ اکنون در زمین اسراییل است.

محدودیت بذرپاش در بیان واقعیات، تکذیب ادعای آمریکا درباره جنگ اوکراین، رکوردشکنی تاریخی دولت

ابراز نگرانی واشنگتن از حمله به رفح 

یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی آمریکا با اشاره به محتوای گفت وگوی تلفنی «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نگرانی های واشنگتن نسبت به نقشه حمله این رژیم به شهر رفح خبر داد و اظهار کرد بایدن حصول توافق آتش بس با حماس را بهترین راه حفاظت از جان اسیران در اختیار حماس می داند.

عقب نشینی فرانسه از حمایت از اوکراین  

وزارت خارجه فرانسه هم با تکذیب اظهارات یک مقام دفاعی سابق آمریکا درباره اعزام نظامیان فرانسه به اوکراین، گفت پاریس هیچ سربازی به کی یف نفرستاده است. 

«امانویل ماکرون» رییس جمهور فرانسه پیش تر اعلام کرده بود اگر اوکراین درخواست کند، ممکن است فرانسه به این کشور نیروی نظامی اعزام کند. او مدعی شده بود بسیاری از رهبران اروپایی هم با این پیشنهاد وی موافق هستند. 

همزمان سفیر روسیه در آمریکا نیز در واکنش به اظهارات مقامات غربی درباره اعزام سرباز به اوکراین، گفت این کار نمی تواند ورق را در میدان نبرد برگرداند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که «حکیم جفریز» رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا به تازگی گفته بود: اگر اوکراین سقوط کند، به احتمال زیاد آمریکا مجبور است سربازانش را به میدان بفرستد. 

وزارت خارجه روسیه هم اعلام کرد این کشور با جت های F-16 حاضر در اوکراین همانند جنگده هایی برخورد می کند که توانایی حمل تسلیحات هسته ای را دارند و این گام را اقدامی تحریک آمیز از سوی ناتو و آمریکا قلمداد کرد.

محدودیت بذرپاش در بیان واقعیات، تکذیب ادعای آمریکا درباره جنگ اوکراین، رکوردشکنی تاریخی دولت

 بندر نفتی عسقلان هدف قرار گرفت

مقاومت اسلامی عراق هم امشب در بیانیه ای اعلام کرد بندر نفتی عسقلان در اراضی اشغالی را با موشک پیشرفته کروز «ارقب» هدف قرار داده است. 

همزمان سرایا القدس (شاخه نظامی جهاد اسلامی) هم در بیانیه ای اعلام کرد سدیروت و مفلاسیم و برخی شهرک های صهیونیستی مجاور نوار غزه را هدف حمله موشکی قرار داده است.

در پی این حمله، آژیر خطر در سدیروت و برخی شهرک های اطراف غزه به صدا درآمد.

سفر گروسی به ایران

رافایل گروسی در پیامی در صفحه شخصی خود در ایکس با اشاره به سفرش به ایران نوشت: در تهران برای دیدارهای سطح بالا هستم.

وی با اشاره به دیدارهایش با حسین امیرعبداللهیان و علی باقری گفت: در این دیدارها مجموعه ای از اقدامات عملی ملموس را برای احیای بیانیه مشترک 4 مارس 2023 با هدف بازگرداندن روند اعتمادسازی و افزایش شفافیت پیشنهاد کردم.

در دیدار رییس اقلیم کردستان عراق با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران چه گذشت؟

نیچروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق عصر روز دوشنبه با علی اکبر احمدیان، نماینده ی مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد. 

بارزانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران و دیدارهای انجام شده، گفت امنیت ایران، امنیت ماست و اجازه نمی دهیم هیچ طرف ثالثی از ناحیه ی اقلیم کردستان عراق به امنیت جمهوری اسلامی ایران لطمه بزند.

محدودیت بذرپاش در بیان واقعیات، تکذیب ادعای آمریکا درباره جنگ اوکراین، رکوردشکنی تاریخی دولت

امضای 23 تفاهم اقتصادی میان ایران و عراق

اقتصادی – ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و عراق با حضور احسان خاندوزی – وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر تجارت عراق برگزار و با امضای سند نهایی 10 یادداشت تفاهم نامه و همچنین پیش نویس 13 تفاهم نامه میان طرفین به پایان رسید.

اعلام تعرفه های جدید برقراری و تخلیه خط اینترنت 

طبق جدیدترین مصوبه رگولاتوری تعرفه جدید برقراری خط اینترنت ثابت، حداکثر 90 هزار تومان و تخلیه آن حداکثر 30 هزار تومان تعیین شده و اپراتورها 48 ساعت برای برقراری و تخلیه خط فرصت دارند.

رکورد جابه جایی کالا شکسته شد

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ترانزیت می تواند به اندازه نفت برای کشور درآمد ایجاد کند، گفت: سال گذشته در ترانزیت جاده ای 58 درصد رشد داشتیم که رکورد جابه جایی کالا و مقاصد ترانزیتی در تاریخ ایران شکسته شد.

او همچنین از رشد بخش مسکن و ساختمان در 1402 به مثبت 4.8 خبر داد و گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم توسعه مسکن و ساختمان طبق اعلام مرکز آمار  و بانک مرکزی به ترتیب منفی 13.5 و منفی 15.4 بود. در 9 ماهه 1402 رشد بخش مسکن و ساختمان به مثبت 4.8 رسید.

بذرپاش، با اشاره به تکمیل و تحویل 128 هزار و 500 واحد مسکن برای شما در دولت سیزدهم، یادآور شد: در ابتدای دولت سیزدهم 240 هزار واحد مسکن برای شما باقیمانده تکمیل به دولت به ارث رسید که متقاضیان برخی از این واحدها از سال های 89 و 90 منتظر تحویل بودند که با تلاش های دولت سیزدهم 128 هزار و 500 واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شده است و باقیمانده نیز در تعهد دولت است تا تکمیل و تحویل متقاضیان شود.

وی با بیان اینکه محدودیت هایی داریم که آنها را بیان نمی کنیم گفت: این روزها برخی زبانشان باز شده است. ما خویشتن داری می کنیم و از گذشته چیزی نمی گوییم که لاجرم امر درستی نبوده است. این توصیه رییس جمهور محترم است، خودش هم اینگونه رفتار کرد. از زمانی که دولت را تحویل گرفت، نگفت چه چیزی را تحویل گرفته است. می گفت اشکالی ندارد خدا خودش جبران می کند و باید همه برای برداشتن موانع تلاش کنیم.

محدودیت بذرپاش در بیان واقعیات، تکذیب ادعای آمریکا درباره جنگ اوکراین، رکوردشکنی تاریخی دولت

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی، 10 و 11 خرداد

دانشگاه – رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی، از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی طی 10 و 11 خرداد ماه و رقابت 58 هزار نفر در این آزمون خبر داد. 

او به برگزاری آزمون در دو نوبت صبح و عصر اشاره کرد و گفت: داوطلبان از روز یکشنبه 6 خرداد تا صبح روز آزمون می توانند برای دریافت کارت خود از طریق سایت اقدام نمایند. همچنین همزمان با دریافت کارت، امکان اصلاح معدل ها نیز در سایت برقرار شده است.

پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محدودیت بذرپاش در بیان واقعیات، تکذیب ادعای آمریکا درباره جنگ اوکراین، رکوردشکنی تاریخی دولت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محدودیت بذرپاش در بیان واقعیات، تکذیب ادعای آمریکا درباره جنگ اوکراین، رکوردشکنی تاریخی دولت"، کلیک کنید.