مجری طرح الگوی کشت، تنها جهاد کشاورزی نیست

مجری طرح الگوی کشت، تنها جهاد کشاورزی نیست

برای شما/کهگیلویه و بویراحمد رییس مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با برشمردن برخی زوایا و مزایای طرح اصلاح الگوی کشت گفت: تنها جهاد کشاورزی در این زمینه مسیول نیست و تکالیف قانونی همه دستگاه های مرتبط مشخص است.

نصرت الله حیدرپور روز دوشنبه 30 بهمن ماه 1402 در نخستین گردهمایی مدیریت منابع آب و اصلاح الگوی کشت گفت: از سال 1350 تا ابتدای این دولت ده ها مصوبه و تبصره و ماده محکم قانونی در مجالس ادوار برای اجرای الگوی کشت در کشور وضع شده اما در این دولت اهتمام جدی برای اجرای این طرح مهم وجود دارد و اقدامات خوبی هم انجام شد.

وی الگوی کشت را تنوع محصول در مکان و زمان خاص عنوان و اظهارکرد: تامین غذا، دسترسی مردم، سلامت غذا، الگوی مصرف، سواد تغذیه و مهمتر از همه پایداری تولید را رسالت ها و اولویت های مهم بخش کشاورزی و ماموریتی فرادستگاهی است.

حیدرپور پور تصریح کرد: در سند ملی دانش بنیان امنیت غذایی پایدار، که از 1401 تا 1410 پایه گذاری شده مهمترین رکن آن اصلاح الگوی کشت و میزان مصرف آب است.

وی با اشاره به افزایش بی سابقه تولیدات کشاورزی، کاهش منابع آب و افزایش جمعیت تصریح کرد: راهی جز اجرای دقیق طرح الگوی کشت و افزایش راندمان آبیاری در محصولات کشاورزی نداریم.

رییس مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اهداف و برنامه های اصلاح الگوی کشت برای نخبگان این حوزه ملموس است وحای بحث ندارد اما آنچه مهم است فرهنگ سازی و آموزش کشاورزان است که دو هزار عضو هیات علمی سازمان تحقیقات آماده نقش آفرینی در زمینه نظارت و راهنمایی در این زمینه هستند.

حیدرپور تاکید کرد: استانداری، فرمانداری، امور آب، دانشگاه ها، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بانک ها و… وظایف مشخصی در طرح الگوی کشت دارند و نیازمند انسجام و حمایت همه جانبه در اجرای موفق این طرح هستیم.

به گزارش برای شما، وی به عنوان مثال به خرید تضمینی محصولات و صادرات تولیدات کشاورزی را به عنوان دو الزام مهم در طرح الگوی کشت است که سایر دستگاه ها در این زمینه تکلف قانونی دارند و جهاد کشاورزی به تنهایی قادر به انجام این ماموریت مهم نیست.

پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مجری طرح الگوی کشت، تنها جهاد کشاورزی نیست" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مجری طرح الگوی کشت، تنها جهاد کشاورزی نیست"، کلیک کنید.