عید قربان عید آزمایش الهی است

عید قربان عید آزمایش الهی است

یک کارشناس علوم قرآنی مهمترین مقوله در عید قربان را قربانی کردن در راه خداوند و کمک به محرومان خواند و شرکت در پویش های آزادی زندانیان و صله رحم را نکته ای مهم و بخشی از آزمون زندگی مومنان خواند.

به گزارش برای شما، یدالله بهتاش در گفت وگو با میزان درباره اهمیت و جایگاه عید قربان گفت: یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان است که مصادف با روز دهم ماه ذی الحجه و از روزهایی است که روزه گرفتن در آن حرام است. عید قربان را روز امتحان مومنان نیز می دانند، زیرا ابراهیم نبی (ع) به واسطه فرزندش اسماعیل (ع) توسط خداوند متعال مورد آزمایش قرار گرفت؛ بنابراین ما هم باید مراقب باشیم تا از آزمون های زندگی سربلند بیرون بیایم.

وی به روایت امام باقر (ع) اشاره و بیان کرد: عید قربان از نگاه بزرگان و ایمه معصومین (ع) همواره مورد تاکید قرار گرفته و توصیه هایی را برای مومنان مطرح کرده اند. روایتی از امام باقر (ع) در کتاب خصال جلد اول درباره عید قربان بیان شده که ایشان فرمودند: در روز عید قربان هیچ کاری بهتر از این نیست که خونی ریخته شود (قربانی) و یا در راه نیکویی بر پدر و مادر قدم برداشته شود و یا از فامیلی که قطع رابطه کرده دلجویی شود، به کمک مالی از مازاد زندگی و دلجویی زبانی که بر او سلام کند و یا کسی از قربانی خود بخورد و همسایگان یتیم و بی چیز و بنده را برای خوردن باقیمانده اش دعوت کند.

بهتاش ادامه داد: در ابتدا قربانی کردن توسط امام باقر (ع) مورد تاکید، قرار گرفته است و این مهم اهمیت قربانی کردن را نشان می دهد. برخی می گویند قربانی کردن هزینه زیادی دارد. باید تاکید کرد که می توان یک فامیل یا چند همسایه پول روی هم گذاشته و به انجام قربانی بپردازند تا بدین وسیله حرکتی ارزنده را انجام دهند و همه به ثواب کامل یک قربانی دست یابند.

وی در مورد جایگاه قربانی تاکید کرد: آیت الله بهجت نیز چهار گزینه را برای دفع بلا مهم می داند ابتدا خواندن حدیث کسا، صدقه، صلوات بر حضرت محمد و آل محمد و همچنین قربانی کردن که اثری شگرف دارد.

این کارشناس علوم قرآنی شیوه توزیع قربانی را مطرح و بیان کرد: می توان قربانی را به سه قسمت تقسیم کرد یک قسمت از آن همسایه ها بخش دیگر متعلق است به فقرا و بخش دیگر خانواده خود قربانی کننده می تواند مورد بهره برداری قرار دهد.

بهتاش به بخش دوم روایت امام باقر(ع) پرداخت و افزود: احترام به پدر و مادر و رفتن برای بازدید از آن ها و سر زدن به آن ها حرکتی بسیار پسندیده و مورد تاکید امام باقر (ع) قرار دارد. کسانی نیز که والدینشان به دیار باقی شتافته اند می توانند با دادن صدقه و یا در نظر گرفتن ثواب قربانی برای پدر و مادرشان آن ها را گرامی بدارند.

وی تصریح کرد: نکته دیگری که در روایت امام باقر (ع) قرار دارد، تاکید ایشان برای صله رحم از کسانی که طی این مدت با یکدیگر قهر کردند، بنابراین باید پیش قدم شوند و برای دیدار هم و رفع کدورت ها حرکت کنند. این نکته بسیار مهم است که مردم باید به آن توجه ویژه داشته باشند، خصوصا در جامعه امروز که فاصله بین افراد به واسطه فناوری تا حدود زیادی افزایش پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: به جای اینکه تمام زمان خود صرف حضور در جشن های مختلف کنید، به دیدار یکدیگر بروید و بدین ترتیب هم ثواب صله رحم و هم پیش قدم شدن در آشتی را از آن خود کنند و ارتباط بین اقوام و خویشان را گسترش دهند. حتی افراد می توانند پیش قدم شوند تا زمینه صلح بین برخی از افراد را فراهم کنند.

بهتاش توجه خداوند متعال به بحث قربانی کردن را در کنار سایر نیکی ها یاد می کند وضمن اشاره به آیات الهی بیان کرد: در آیه 36 سوره نسا خداوند متعال فرموده اند «وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِکُوا بهِ شَیْیًا ۖ وَبالْوَالِدَیْنِ اِحْسَانًا وَبذی الْقُرْبَیٰ وَالْیَتَامَیٰ وَالْمَسَاکِینِ وَالْجَارِ ذی الْقُرْبَیٰ وَالْجَارِ الْجُنُب وَالصَّاحِب بالْجَنْب وَابْنِ السَّبیلِ وَمَا مَلَکَتْ اَیْمَانُکُمْ ۗ اِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ مَنْ کَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا و خدای یکتا را پرستید و هیچ چیزی را شریک وی نگیرید و نسبت به پدر و مادر و خویشان و یتیمان و فقیران و همسایه دور و نزدیک و دوستان موافق و رهگذران و بندگان که زیردست تصرف شمایند نیکی کنید، که خدا مردم متکبّر خودپسند را دوست ندارد.»

این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: نیکی به پدر و مادر، در کنار بندگی خدا و توحید همواره اولویت بوده و مطرح است. در عین حال بر اساس آموزه های الهی خداپرست واقعی باید نسبت به بستگان، محرومان و همسایگان خود، متعهد و مسیول باشد، این مهم ضرورت توجه به حقوق همسایه را مورد تاکید قرار داده و نشان می دهد که همسایگان دور نیز بر انسان حق دارند. با این همه در احسان کردن به اولویت ها توجه کنید. نام والدین قبل از بستگان و نام آنان قبل از یتیمان آمده است.

وی آموزه های مهم آیه 36 سوره نسا را مورد بررسی قرار داد و افزود: بی توجهی به والدین و بستگان و یتیمان و محرومان جامعه، نشانه تکبر و فخر فروشی است. احسان، باید همراه با تواضع باشد. در ابتدای آیه سفارش به احسان شد و در پایان  تکبر مومنان را نهی کرده است.

وی به توصیه اخلاقی دیگر در روایت امام باقر (ع) اشاره و تاکید کرد: شرکت در پویش آزادی زندانیان بی گناه حرکتی ارزنده است و دستگیری از خانواده های آنان نیز که در زندان به سر می برند نکته ارزشمند است که در روایات مورد تاکید قرار گرفته به عبارتی باز کردن گره از کار مومن محسوب می شود و خداوند این ثواب و اجر بزرگ را همواره مد نظر قرار خواهد داد.
پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عید قربان عید آزمایش الهی است" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عید قربان عید آزمایش الهی است"، کلیک کنید.