رییسی: نظارت بر بازار به نحوی تغییر کند که برای مردم ملموس باشد

رییسی: نظارت بر بازار به نحوی تغییر کند که برای مردم ملموس باشد

رییس جمهور با اشاره به انتصاب قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در حوزه بازرگانی تصریح کرد: انتظار این است، رصد و نظارت بر بازار به نحوی افزایش یافته و تغییر کند که تقویت نظارت بر بازار عمده فروشی و خرده فروشی برای مردم ملموس باشد

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری برای شما، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی بعدازظهر امروز یکشنبه در جلسه هییت دولت، با تاکید بر حل مشکلات حوزه دارو و نظارت بر حسن اجرای طرح «دارویار» از رییس سازمان برنامه وبودجه خواست با همکاری و هماهنگی مسیولان مربوط موضوع مطالبات داروخانه ها را حل وفصل و گزارش آن را ارایه کند.

رییس جمهور همچنین با اشاره به گزارش رییس سازمان حفاظت محیط زیست از مشکلات حوزه آب وهوا و ریزگردها در برخی استان ها، با تاکید بر اهمیت سلامت مردم و حفاظت از محیط زیست برای دولت، دستگاه های مسیول به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرد، اقدامات عملی و موثر خود را برای رفع این مشکلات و بالا بردن شاخص سلامت کشور شتاب دهند.

رییسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتصاب قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در حوزه بازرگانی تصریح کرد: انتظار این است، رصد و نظارت بر بازار به نحوی افزایش یافته و تغییر کند که تقویت نظارت بر بازار عمده فروشی و خرده فروشی برای مردم ملموس باشد.

تلاش بیشتر بخش اطلاع رسانی دولت و روابط عمومی دستگاه های اجرایی برای تبیین موثر اقدامات و تلاش های دولت و ارتباط مستقیم و رودرروی مسیولان با اقشار مختلف مردم برای تشریح عملکرد دولت و رفع گره های ذهنی آحاد جامعه از دیگر تاکیدات رییس جمهور در جلسه امروز هییت دولت بود.

در ادامه جلسه امروز وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاکید رییس جمهور مبنی بر بهره گیری بیشتر از ظرفیت های اقتصاد دریامحور، گزارشی از اقدامات و تلاش های صورت گرفته در این زمینه ارایه کرد.

بر اساس این گزارش در یک سال و نیم گذشته فقط در بندر شهید رجایی 20 درصد افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری ایجاد شده و با توجه به سرمایه گذاری توامان دولت در توسعه بنادر بزرگ و کوچک، ظرفیت تخلیه و بارگیری بندری کشور در مرز 300 میلیون تن قرار دارد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی دولت در کنار توسعه و افزایش ظرفیت بنادر بزرگی چون شهید رجایی، امام خمینی و شهید بهشتی، در بنادر کوچک و مردمی نیز سرمایه گذاری های خوبی داشته که در نتیجه آنها بندر خمیر، بندر سیریک، اروندکنار و بوموسی به بهره برداری رسیده و بنادر گناوه، دیر و کنگان نیز در مراحل پایانی ساخت و بهره برداری قرار دارند.

بذرپاش با بیان اینکه با بهره برداری از بندر بزرگ مکران ظرفیت بندری کشور 200 میلیون تن افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: در 11 ماهه ابتدایی امسال تجارت دریایی کشور بیش از 9 درصد، ترانزیت دریایی 34 درصد و ورودی مسافر از مرزهای دریایی نیز 10 درصد رشد داشته است.

وزیر راه و شهرسازی این افزایش ظرفیت ها در بخش بار و مسافر دریایی را حاصل بیش از 50 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در کنار سرمایه گذاری های دولت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر فقط در تکمیل فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار شاهد 8 هزار و 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم و برای عملیات اجرایی فاز 2 این بندر با همکاری بخش خصوصی نیز فراخوان داده شده است.

بذرپاش همچنین از عملیات در حال اجرای ساخت 1 میلیون تن سیلوی غلات، افزایش 30 درصدی مکنده های مکانیزه غلات که سرعت بارگیری و تخلیه را چند برابر می کند و سفارش ساخت 40 دستگاه شناور دریایی به ارزش معادل بیش از 120 میلیون دلار به شرکت های داخلی خبر داد و افزود: همه شاخص ها در بخش تجارت دریایی رشد قابل ملاحظه ای داشته و در نتیجه موجودی کانتینری و فله ای در بخش تخلیه و بارگیری در بنادر کشور کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به کاهش ترافیک و معطلی کامیون ها در گمرک آستارا به کمتر از یک سوم که در نتیجه اجرای دو اقدام نوبت دهی از مبدا و بهره برداری از مسیر جدید ترانزیتی حاصل شده است، اظهار داشت: با بهره برداری کامل از این مسیر ترانزیتی دیگر شاهد ترافیک و معطلی کامیون ها در این بخش نخواهیم بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این جلسه با بیان اینکه تا پیش از دولت مردمی در مجموع 18 دستگاه آشکارساز کامیونی در کشور راه اندازی شده بود، از راه اندازی 11 دستگاه جدید در دولت مردمی خبر داد و تصریح کرد: با پشتیبانی که دولت از شرکت های دانش بنیان فعال کشور در این زمینه داشته، کار آنها رونق خوبی پیدا کرده و اخیراً از برخی کشورهای منطقه نیز سفارش دریافت کرده اند.

خاندوزی همچنین با اشاره به تاکید رییس جمهور در زمینه کنترل بخشنامه ها و ابلاغیه ها در حوزه تجاری و گمرکی به منظور ارتقای اعتماد فعالان حوزه تولید و تجارت، از کاهش تعداد بخشنامه های صادر شده در 10 ماهه ابتدایی امسال به 116 بخشنامه در برابر 235 بخشنامه صادره در مدت مشابه سال قبل اشاره کرد که کاهش بیش از 50 درصدی داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه به برگزاری پرشور جشنواره موسیقی فجر اشاره کرد و گفت: با توجه به استقبال و علاقه مردم، امسال در راستای برقراری عدالت فرهنگی قیمت بلیت ها را در جشنواره موسیقی فجر کاهش دادیم تا در 16 استانی که این جشنواره به شکل هم زمان برگزار شد، مردم بتوانند بیشتر و بهتر از آن بهره ببرند.

وزیر امور خارجه نیز در جلسه امروز هییت دولت با اشاره به استمرار جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در نوار غزه و کرانه غربی و شرایط بحرانی شمال غزه و رفح، اظهار داشت: در عین حالی که حماس به نمایندگی از مردم غزه طرح جامعی را برای توقف نسل کشی، رفع محاصره انسانی، تبادل اسرا و بازسازی غزه ارایه داده است، رهبران مقاومت هشدار داده اند که هر گونه اقدام نظامی علیه ساکنان رفح، پیامدهای متقابل سختی در پی خواهد داشت.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی به هیچ کدام از اهداف اعلامی خود دست نیافته و به همین دلیل همچنان بر طبل جنگ و تهدید می کوبد به آمریکایی ها هشدار داد، دست از ریاکاری و سخن گفتن از آتش بس در عین ترغیب رژیم صهیونیستی برای حمله به رفح دست بردارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به موضع صریح جمهوری اسلامی ایران از ابتدای نسل کشی در غزه خاطرنشان کرد: ایران از هر گونه راه حل فلسطینی که تامین کننده امنیت منطقه و حقوق ملت فلسطین باشد قویاً حمایت می کند.

وزیر کشور نیز در این جلسه در گزارشی از اقدامات این وزارتخانه در ارتباط با انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری گفت: وزارت کشور با همکاری سایر دستگاه های ذی ربط زمینه لازم را برای برگزاری پرشور انتخابات فراهم کرده است.

رییس جمهور در آغاز جلسه امروز ضمن توصیه همه مسیولان اجرایی به بهره گرفتن از برکات ماه شعبان، اصلاح جامعه را هدف مشترک مسیولان در جامعه اسلامی دانست و افزود: شرط تحقق این هدف برخورداری از صلاحیت فردی است و وقتی انسان خودساخته، مصلح و مخلص باشد کلام او در دیگران نفوذ و اثرگذاری خواهد داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییسی: نظارت بر بازار به نحوی تغییر کند که برای مردم ملموس باشد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییسی: نظارت بر بازار به نحوی تغییر کند که برای مردم ملموس باشد"، کلیک کنید.