حجم صادرات به کشورهای همسایه 17 درصد رشد یافت

حجم صادرات به کشورهای همسایه 17 درصد رشد یافت

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در فقره تجارت با 15 کشور همسایه در 9 ماه گذشته حدود 72 میلیون تن کالا صادر شده، گفت: این یعنی با استرداد 44.3  میلیارد ریال، از نظر وزن 17 درصد و از نظر ارزشی 12 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته ایم.

به گزارش برای شما، محمد رضوانی فر در آیین اختتامیه مدیران ستادی و اجرایی گمرکات کشور بیان کرد: ما در بخش درآمدها، حقوق ورودی و ورود خودرو و موبایل بالای 600 دلار و 23 ردیف درآمدی گمرک، تا 24 بهمن ماه، از 100 هزار میلیارد تومان عبور کردیم. در زمینه مالیات بر ارزش افزوده هم از 90 هزار میلیارد تومان وصول کردیم؛ یعنی تا اینجا گمرک 190 هزار میلیارد تومان مجموعه وصولی ما به خزانه بوده است که در زمینه حقوق و ورودی رشد 78 درصدی نسبت به سال گذشته دارد و مجموعا 46 درصد نسبت به سال گذشته رشد درآمدی داشتیم.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه تجارت خارجی، 14.2 میلیون تن ترانزیت در مدت 10 ماه محقق شده است. اگر درآمد هر تن ترانزیت را بین 70 تا 100 دلار برای کشور بدانیم، یعنی گمرک بیش از یک میلیارد دلار با همکاری راهداری و دیگر دستگاه ها، ایجاد درآمد برای کشور کرده است.

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: در حوزه تجارت خارجی دو اتفاق خوب افتاده است. ما برای اولین بار آمار مربوط به صادرات نفت، صادرات خدمات فنی مهندسی و صادرات برق را به گزارش تراز بازرگانی اضافه کردیم. این موضوع شفافیت و ابعاد دقیق تری از اقتصاد ما روشن می کند. اگرچه ما 40.5 میلیاد دلار صادرات غیرنفتی و 54 میلیارد دلار واردات بدون محاسبه صادرات چمدانی و نفت و خدمات فندق مهندسی، تراز منفی 14 داریم، اما با محاسبه نفت تراز تجاری ما مثبت 17 می شود.

رضوانی فر ادامه داد: ما 42 میلیون تن صادرات پتروشیمی داشتیم که به دلیل کاهش قیمت های جهانی حدود 33 درصد از نظر ارزش، صادرات پتروشیمی ما کاهش پیدا کرد که عمده این موضوع به کاهش قیمت های جهانی برمی گردد. در فقره تجارت با 15 کشور همسایه در 9 ماه گذشته حدود 72 میلیون تن کالا صادر شده به استرداد 44.3  میلیارد ریال که از نظر وزن 17 درصد و از نظر ارزشی 12 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

ادامه دارد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حجم صادرات به کشورهای همسایه 17 درصد رشد یافت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حجم صادرات به کشورهای همسایه 17 درصد رشد یافت"، کلیک کنید.