تولیدکنندگان آلومینیوم مواد اولیه را به قیمت دلار 60 هزار و 500 تومان خریداری می کنند

تولیدکنندگان آلومینیوم مواد اولیه را به قیمت دلار 60 هزار و 500 تومان خریداری می کنند

آفتاب نیوز :

خبرگزاری آنلاین برای شما نوشت: پس از انتشار این نامه و حواشی آن، عده ای از کارشناسان می گویند تهیه این نامه و انتشار آن مغرضانه و جهت فشار به دولت جهت تغییر سیاست های ارزی بود و از آن منظر که جمع کردن امضا های این نامه از سوی مدیرعامل بورس کالا دنبال شده است، شاید بتوان گفت موضوع به بروز برخی اختلافات در تصمیم گیری های اقتصادی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی مربوط است و مدیرعامل بورس کالا مامور شده است از این طریق انتقاد از سیاست های ارزی را پررنگ تر کند.

چندی پیش بود که بانک مرکزی از ممنوعیت صدور گواهی سپرده طلا توسط بانک ها خبر داد؛ بورس کالا نیز در واکنش به این اقدام، ضمن مخالفت، تاکید کرد بازاری را غیر از بورس کالا برای مبادله گواهی سپرده قبول ندارد.

دوماه بعد از این بخشنامه بانک مرکزی، بورس کالا نیز با افتتاح نخستین خزانه غیربانکی طلا در بازار سرمایه، حجم موجودی طلا در خزانه های بورس کالا را به 6 تن افزایش داد.

همچنین موضوع عرضه سکه و شمش طلا در مرکز مبادله ایران، موجب گلایه بورس کالا شد در حالی که بانک مرکزی معتقد است اگر قرار باشد به عنوان هاد متولی پاسخگوی بازار ارز، سکه و طلا باشم، قطعا مدیریت این بازار باید در مرکزی با نظارت بانک مرکزی انجام شود.

به هر حال نامه مذکور به دلیل تایید و تکذیب های مکرر سر و صدای زیادی ایجاد و به ذهنیت اختلافات وزارت اقتصاد با بانک مرکزی دامن زد.

پس از انتشار این نامه، احمد مهدوی، دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در مصاحبه ای گفت که نامه ای که در خصوص سیاست های ارزی و نحوه بازگشت ارز به نیما خطاب به رهبری نوشته شده وجهه قانونی ندارد، چون اولا اصلا خطاب به رهبر انقلاب نوشته نشده بود و با این عنوان از ما امضا نگرفتند، دوما قرار بود نامه تحویل برخی از مسیولان مربوطه مثل ییس کل بانک مرکزی و معاون اول رییس جمهور شود، سوما قرار بود اصلا این نامه منتشر نشود.

به گفته وی، این نامه از سوی آقای جهرمی مدیرعامل بورس کالا به ما ارسال شد تا آن را امضا کنیم؛ آقای جهرمی بورس کالا به من زنگ زد، گفت نامه علیه سیاست های بانک مرکزی را امضا کن، چیز بدی نیست.

وی افزود: این در حالی است که خود ما در انجمن پتروشیمی که بزرگ ترین صادرکننده کشور هستیم و بیشترین ارز را وارد کشور می کنیم نزد رییس کل بانک مرکزی رفتیم و مسایل خود را مطرح کردیم و با نتیجه از جلسه خارج شدیم، هیچ مشکلی هم با سیاست ارزی بانک مرکزی نداریم و در هماهنگی کامل هستیم.

هوشنگ گودرزی، رییس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران درباره موضوعات مطرح شده درخصوص نامه مذکور گفت: اصلا قرار نبود این نامه رسانه ای شود، بورس کالا پیگیر امضای این نامه بود، طبق آنچه به ما گفته بودند این نامه خطاب به مسیولان رده بالای کشور نوشته شده بود و نامی به عنوان گیرنده نامه به ما گفته نشد .

رییس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران ادامه داد: تولیدکنندگان صنعت آلومینیوم مواد اولیه خود را به قیمت دلار 60 هزار و 500 تومان خریداری می کنند. یعنی نزدیک به ارز بازار غیررسمی، اما فروش محصولات و تبدیل ارز آن با قیمت نرخ نیمایی انجام می شود که با این قیمت ها نمی توان کار کرد. برای اینکه مردم وارد تولید شوند باید این سیاست اصلاح شود.

گودرزی در پاسخ به این سوال که چرا این مشکلات با مسیولان دولت مطرح نشد و روش نامه نگاری انتخاب شد؟ گفت: در بیشتر مواقع مسیولان با صادرکنندگان و اتاق های بازرگانی مشورت نمی کنند و بعد از بروز مشکل تازه به یاد ما می افتند که بخش عمده ای از کار خراب شده است، ولی باید با مسیولان در این زمینه صحبت می شد.

فارس در پایان نوشت: نکته جالب ماجرای نامه مذکور به امضای این نامه توسط انجمن هایی مانند کفش و نساجی باز می گردد که صادرات آن ها بسیار ناچیز است و ارزی به سامانه نیما وارد نمی کنند. قطعا اختلاف در مدیریت ها اجتناب ناپذیر است، اما ضرورت دارد با همسویی بیشتر، اختلاف نظر های جزیی نیز در تصمیم گیری های اقتصادی دولت مدیریت شده و به یک صدای واحد بینجامد. کاهش سرمایه گذاری در کشور، اتخاذ تصمیم های عجولانه در موضوعات اقتصادی، ایجاد نوسانات ارزی، کاهش هم صدایی در تصمیم گیری های اقتصادی و به دنبال آن کوچک شدن سفره مردم، تنها بخشی کوچک از این اختلافات اقتصادی است که امیدواریم با ورود معاون اول رییس جمهور و مدیریت اختلافات در تصمیم گیری، این مشکل نیز رفع شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تولیدکنندگان آلومینیوم مواد اولیه را به قیمت دلار 60 هزار و 500 تومان خریداری می کنند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تولیدکنندگان آلومینیوم مواد اولیه را به قیمت دلار 60 هزار و 500 تومان خریداری می کنند"، کلیک کنید.