تهدید زنان سینماگر به انتشار فهرست 10 مرد متجاوز سینما

تهدید زنان سینماگر به انتشار فهرست 10 مرد متجاوز سینما

آفتاب نیوز :

کن 2024 به عنوان بزرگترین جشنواره سینمایی جهان، از امروز آغاز به کار می کند. دوره ای با ویژگی هایی خاص که هم می تواند این رویداد را به یکی از برترین ادوار کیفی سالیان اخیر این جشنواره تبدیل کند و هم چنان حاشیه ای برای آن رقم بزند که نظیرش در هیچ یک از هفتادوشش دوره قبلی تجربه نشده است.

از رونمایی آخرین ساخته فرانسیس فوردکاپولا یعنی مگالوپلیس 45 سال بعد از افتخارآفرینی اینک آخرالزمان گرفته تا حضور نام های سرشناسی، چون آندریا آرنولد، ژاک اودیار، یورگوس لانتیموس، ژیل للوش، آگاته رایدینگر، پل شریدر، کریل سربرنیکوف، پایولو سورنتینو و دیوید کراننبرگ در بخش های رقابتی و آشتی سلبریتی ها و پایان اعتصاب صنفی و البته حضور کمرنگ آمریکایی ها و اقتدار عجیب اروپایی ها در چارت اجرایی این دوره، از جمله نکات بالقوه کن امسال است که می تواند این رویداد را به عنوان سکویی مهم برای ادوار اخیر این رویداد که با چالش های مختلفی روبه رو بوده، بالا بکشد.

کن 2024 کُن فیکون می شود؟

کن که طی 75 دوره، هیچ زنی را در مقام رییس هیات داوران ندید، برای دو دوره اخیر خود، 2 زن را در چنین جایگاهی منصوب کرد

از طرفی دیگر، کن امسال می تواند آبستن حاشیه ای بزرگ باشد. از چند روز قبل، خبری مهم در محافل خبری فرانسه پیچید که قرار است در این دوره، از فهرست 10 مرد فعال در صنعت سینما که طی سالیان اخیر، آزار های بسیاری به زنان سینماگر رسانده اند، رونمایی شود. فهرستی که طی آن، اشاره ای صریح و مستقیم به نام این سینماگران خواهد شد و قطعا کن و اخبار آن را تحت الشعاع حواشی گسترده ای قرار خواهد داد.

البته طبیعی است که میان تصمیم به چنین اقدامی و شنیده شدن زمزمه های اجرایی شدن این تصمیم، زمانی طولانی سپری شده است. حداقل نشانه ها، گواهی می دهند که مدیران جشنواره های اروپایی، به ویژه کن، از مدت ها قبل، در جریان این تصمیم قرار گرفته بودند و شاید به دلیل اقناع تصمیم گیران برای انصراف از این تصمیم، تمی زنانه به رویداد های خود داده اند. علی الخصوص آن که برای نخستین بار در تاریخ، ریاست هیات داوران سه جشنواره معتبر اروپایی، به زنان رسید: لوپیتا نیونگو در جشنواره برلین، گرتا گرویگ در جشنواره کن و ایزابل هوپر نیز در جشنواره ونیز، در مقام رییس هیات داوران این 3 رویداد در سال 2024 مطرح بوده اند؛ پرداختن به این نکته بسیار مهم است که برای کن که طی 75 دوره، هیچ زنی را در مقام رییس هیات داوران ندید، برای دو دوره اخیر خود، 2 زن را در چنین جایگاهی منصوب کرد.

تخمین زده می شود که پذیرش فیلم کوتاه «من هم» که در آخرین دقایق صورت گرفت و مرتبط با سوژه «می تو» است، آخرین حربه التماس گونه مدیران جشنواره کن برای ملغی کردن تصمیم رونمایی از فهرست 10 سینماگر مرد متجاوز در طول برگزاری این رویداد باشد

البته که کن، گویا خطر را بیشتر احساس کرد و به این میزان بسنده نکرد. درنتیجه طبیعی است که بخواهیم تقدیر از زنانی، چون مریل استریپ، آندریا آرنولد و دونا لنگلی را در همین راستا توصیف کنیم. اینکه از 9 داور بخش رقابت اصلی، 5 نفر خانم هستند و رییس هیات داوران فیلم های کوتاه و سینه فونداسیون، هم خانم انتخاب شده و از 5 داور این بخش، 3 خانم حضور دارند نیز می تواند نشانه ای برای این مهم باشد. در میان داوران نوعی نگاه، از 5 داور، 3 خانم حضور دارند. در بخش داوران هفته منتقدین، برای رییس داوران یک خانم انتخاب شده و از 5 داور، 4 خانم در مقام داوری هستند؛ نکته عجیب تر آن که امسال از حدود 2000 فیلم ارسال شده به کن، تنها 97 فیلم ساخته زنان بوده که از این میان، 4 فیلم در بخش مسابقه پذیرفته شده است؛ بنابراین کاملا طبیعی است که بخواهیم بپذیریم مدیریت کن برای این دوره خود، با چه هدفی، چنین نگاه مثبتی به زن و سینمای زنانه داشته است. حتی تخمین زده می شود که پذیرش فیلم کوتاه من هم در بخش نوعی نگاه که در آخرین دقایق صورت گرفت و مرتبط با سوژه می تو است نیز آخرین حربه التماس گونه مدیران جشنواره کن برای ملغی کردن تصمیم رونمایی از فهرست 10 سینماگر مرد متجاوز در طول برگزاری این رویداد بوده است.

البته که چهارشنبه که روز دوم کن هفتادوهفتم است، روز بسیارمهمی برای این رویداد تلقی می شود چرا که در این روز، نخستین نمایش فیلم من هم خواهد بود و بسیارمحتمل است که در پیش و پس از نمایش این فیلم، بخواهد از این فهرست رونمایی شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، قطعا کن نخواهد توانست با وجود تمام شایستگی هایی که برای این دوره هدف گذاری کرده، اتفاق مثبتی را رقم زده و یک دوره موفق را پشت سر بگذارد. علی الخصوص آن که افکار عمومی فرانسه و جهان که طی ماه های گذشته، ملتهب از حواشی سینماگرانی، چون ژرار دوپاردیو، ژاک دویلون، بنوا ژاکو و گودرش بوده، حالا با عطش توام با نگرانی، اخبار این رونمایی را دنبال کرده و این خبر از روز ها قبل به سوژه ترند شبکه های مجازی تبدیل شده است.

بماند که کن این دوره با حاشیه احتمالی دیگری، چون اعتراض و اعتصاب حدود 200 کارمند بخش های اجرایی خود نیز دست وپنجه نرم می کند.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا بزرگترین جشنواره سینمایی جهان، خواهد توانست شایستگی های هدف گذاری خود برای این دوره را با سترون کردن موج حواشی، به بار بنشاند و یا تسلیم این سیل قهرآمیز شده و یکی از پرحاشیه ترین ادوار خود را سپری می کند؟ بر روی کاغذ، شانس چندانی برای مهره های پرتعداد موفقیت کن 2024 متصور نیست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تهدید زنان سینماگر به انتشار فهرست 10 مرد متجاوز سینما" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تهدید زنان سینماگر به انتشار فهرست 10 مرد متجاوز سینما"، کلیک کنید.