بسکتبال ایران بر مدار حاشیه و توهین؛ لیگ و تیم ملی در بن بست بی تدبیری

بسکتبال ایران بر مدار حاشیه و توهین؛ لیگ و تیم ملی در بن بست بی تدبیری

به گزارش خبرگزاری برای شما؛ بسکتبال ایران همچنان روزهای پرتلاطمی را طی می کند. علاوه بر وضعیت ناپایدار تیم ملی، لیگ برتر بسکتبال هم با مشکلات عجیبی روبروست. در حالی که اعلام شده بود اولین سری از فینال لیگ برتر بسکتبال کشور، از ساعت 16 روز جمعه 28 اردیبهشت در گرگان آغاز می شود، سوت شروع این بازی در موعد مقرر زده نشد تا بعد از مدت ها که بسکتبال ایران از پخش مستقیم برخوردار شده، سوء مدیریت در ایجاد شرایط مناسب برای برگزاری مطلوب این بازی،

به گزارش ایرنا، نکته قابل تامل اینکه از قبل قابل پیش بینی بود که این دیدار با استقبال زیاد تماشاگران در گرگان همراه می شود اما ناظر سازمان لیگ و نماینده فدراسیون آنقدر نسبت به این موضوع بی تفاوت بودند که اجازه ورود بیش از حد به سالن دادند تا در ادامه مجبور باشند، دستور تخلیه دهند.

این برای اولین بار نیست که سوء مدیریت فدراسیون بسکتبال و سازمان لیگ در برگزاری لیگ مشهود است. پیش از هم در باز بین شهرداری گرگان و مهرام تماشاگران تا پشت خط عرضی زمین هم نشسته بودند.

فدراسیون بسکتبال هفته گذشته نیز در برگزاری فینال لیگ حرفه ای بسکتبال بین گلنور اصفهان و آینده سازان تهران هم ناکام بود. در ابتدای این بازی برق سالن شهید میثمی اصفهان قطع شد و کوچکترین هماهنگی برای این بازی با اداره برق منطقه صورت نگرفته بود.

آنچه در طی دو سال گذشته در فدراسیون بسکتبال رخ داده، فقط ناکامی های سریالی در مسابقات مختلف آسیایی و جهانی نبوده، بلکه در مسایل غیرفنی هم فدراسیون بسکتبال نتوانست عملکرد مثبتی داشته باشد. سرمربی وقت تیم بسکتبال نوجوانان دو سال پیش، بازیکنان این رده سنی را در یک حرکت سوال برانگیز، مجبور به تراشیدن موی سر کرد که بازتاب منفی در جامعه به وجود آورد.

در بدو ورود جواد داوری به فدراسیون بسکتبال، او بلافاصله مصطفی هاشمی را از سرمربیگری تیم ملی برکنار کرد. دلیل این مسیله هم غیرفنی و به دلیل ارتباط نه چندان خوب رییس فدراسیون با هاشمی بود. حتی یک مراسم تکریم ساده نیز برای هاشمی صورت نگرفت تا شایبه برخورد شخصی با سرمربی وقت به دلیل عدم حمایت از کاندیداتوری جواد داوری وجود داشته باشد.

در زمان حضور سعید ارمغانی در راس تیم ملی بسکتبال ایران، درگیری لفظی بین او حامد حدادی و الفاظی که رد و بدل شد، آنچنان مشمیز کننده بود که بدون شک این خاطره تلخ هیچگاه از صفحات تاریخ این رشته پاک نخواهد شد. در زمان هاکان دمیر به عنوان سرمربی تیم ملی جدال لفظی او با ارسلان کاظمی نیز از صحنه های ناخوشایندی بود که هرچند با الفاظ زشت همراه نبود اما فریادهای مربی و بازیکن در تمرین ابعاد اخلاقی تیم ملی را تحت تاثیر قرار داد.

برخوردهای زننده ابن فدراسیون با خبرنگارانی که این رشته ی ورزشی را مورد نقد منصفانه هم قرار داده اند بسیار عجیب بوده تا جایی که از صدور کارت برخی خبرنگاران برای حضور در رقابت های مختلف، امنتاع می کنند؛اتفاقی بی سابقه که تاکنون کمتر شاهد آن بوده ایم. کمتر فدراسیونی را در دنیا سراغ داریم که خبرنگاری را به دلیل انتقاد به سالن راه ندهند اما این انفاق در بسکتبال ایران رخ داده است تا دیگر نتوان از بسکتبال به عنوان یک رشته دانشگاهی نام برد.

شکست های فرهنگی نمادی از سوء مدیریت در فدراسیونی است که در ساختار اداری نیر آنچنان ضعیف است که نامه معرفی بازیکنان تیم ملی این رشته برای حضور در بازی های آسیایی هانگژو، ده دقیقه قبل از بسته شدن سامانه ی ثبت نام، آن هم بصورت دستی به کمیته ی ملی المپیک رسید.

برکناری 3 مربی تیم ملی بسکتبال آن هم در طول 800 روز از دیگر اقدامات رییس جوان فدراسیون بسکتبال است. قطعا نمی توان انتظار داشت با تغییر مداوم مربیان تیم ملی، این تیم بتواند در نتیجه گیری موفق عمل کند. ضمن اینکه این تغییرات هزینه های ریالی و دلاری زیادی را هم روی دست فدراسیون بسکتبال گذاشت.

موارد عنوان شده تنها بخشی از معضلات ریز و درشت فدراسیون بسکتبال است؛ معضلاتی که هر کدام از آنها نیازمند بررسی همه جانبه است و نباید به سادگی از کنار آنها گذشت. اتفاقات دو سال اخیر فدراسیون بسکتبال یکبار دیگر نشان داد هر بازیکنی که سابقه بازی در تیم ملی را دارد صرفا نمی تواند مدیر مناسبی برای آن رشته باشد. با این شرایط بسکتبال ایران روزهای سخت تری در پیش خواهد داشت و این مسیله در نهایت به ضرر این رشته پرطرفدار خواهد بود.

258 258

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بسکتبال ایران بر مدار حاشیه و توهین؛ لیگ و تیم ملی در بن بست بی تدبیری" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بسکتبال ایران بر مدار حاشیه و توهین؛ لیگ و تیم ملی در بن بست بی تدبیری"، کلیک کنید.