برپایی شب «شیون فومنی» – برای شما

برپایی شب «شیون فومنی» - برای شما

نشست «شب شیون فومنی» در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

به گزارش برای شما، این نشست از سلسله شب های مجله بخارا با همکاری بنیاد فرهنگی شیون فومنی روز پنجشنبه 10 خرداد از ساعت 17 در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

کاوه بهرامی مقدم، علی دهباشی و حامد فومنی  در این مراسم سخنرانی می کنند و سپس فیلم مستند «دره پروانه ها» به نمایش درمی آید.

«دره پروانه ها» فیلم مستند پرتره شیون فومنی است که به تبیین ناگفته هایی از زندگی، افکار و اندیشه های ادبی و سیر و سلوک شاعرانه و اثرگذاری های او در اجتماع، شعر و ادبیات معاصر پرداخته است.

کارگردان، فیلمنامه نویس و مجری طرح فیلم مستند «دره پروانه ها» کاوه بهرامی مقدم و تهیه کننده این فیلم مستند، بنیاد فرهنگی شیون فومنی است.

شیون فومنی (میراحمد فخری نژاد) متولد سوم دی 1325، شاعر و ترانه سرا، از مشاهیر و مفاخر فرهنگی و از معدود شاعران دو زبانه معاصر، به شمار می رود. او که در شعر گیلکی از مفاخر و مشاهیر ادبیات شمال کشور به شمار می رود  شعرهای گیلکی اش را در قالب آلبوم های صوتی «گیله اوخان» (پژواک گیلان) دکلمه کرد. همچنین در شعر فارسی در جهت پیوند سنت و نوآوری در غزل کوشید. ترانه سرایی نیز از دیگر فعالیت های ادبی شیون است و کلام آهنگینش مورد استفاده آهنگسازان و خوانندگان بوده است.
شیون فومنی در غروب 23 شهریور 1377 در تهران چشم از دنیا رفت. آرامگاه این شاعر در سیلمانداراب رشت قرار دارد.

تاکنون از شیون فومنی، پنج کتاب شعر فارسی، آلبومی برگرفته از 16 غزل فارسی با صدای شاعر، شش آلبوم صوتی شعر گیلکی با شعر و صدای شاعر و یک کتاب شعر گیلکی و آلبومی با صدای ناصر مسعودی از ترانه های گیلکی شیون فومنی به کوشش حامد فومنی منتشر شده است.

شیون فومنی؛ نیمای شعر گیلکی امروز

شاعری که شعرش هوای شمال دارد

 پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برپایی شب «شیون فومنی» – برای شما" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برپایی شب «شیون فومنی» – برای شما"، کلیک کنید.