بدرقه حاجی های ایرانی به عربستان

با بدرقه نخستین گروه از زایران حج تمتع به عربستان، عملیات حج 1403 آغاز شد.

به گزارش برای شما، پروازهای حج تمتع از بامداد دوشنبه 24 اردیبهشت ماه از فرودگاه بین المللی تهران با اعزام نخستین کاروان ها  و با بدرقه حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت ـ، سیدعباس حسینی ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ، مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی ـ، جمعی از مسیولان هواپیمایی و عبدالله بن سعود العنزی ـ سفیر عربستان در ایران، آغاز شد.

نخستین گروه از زایران با یک پرواز به ظرفیت 262 نفر، بامداد 24 اردیبهشت ماه از تهران راهی مدینه شدند.

پروازهای حج از 21 ایستگاه پروازی به مقصد مدینه و جده انجام می شود و بخشی از زایران مدینه قبل و بخشی دیگر مدینه بعد هستند.

پروازهای رفت حج تمتع تا 18 خردادماه ادامه خواهد داشت. امسال در موسم حج تمتع 87 هزار و 550 نفر از ایران به حج تمتع اعزام می شوند.

بدرقه حاجی های ایرانی به عربستان

محمد محمدی بخش ـ رییس سازمان هواپیمایی کشوری ـ در آیین بدرقه اعزام نخستین گروه زایران حج تمتع که شامگاه یکشنبه 23 اردیبهشت ماه در ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: تمام اقدامات و تدابیر  لازم برای آنکه زایران با ناوگان هوایی کشورمان، در رفاه و ایمنی به به فرودگاه های مدینه وجده اعزام شوند و بعد از انجام اعمال و مناسک به کشور بازگردند، انجام شده است.

سیدعباس حسینی، رییس سازمان حج و زیارت در این مراسم با قدردانی از تمام نهادها و دستگاه های که در خدمت رسانی به زایران مشارکت دارند، تاکید کرد: زایران باید به برخی نکات توجه جدی داشته باشند، رعایت قوانین و مقررات کشور میزبان (عربستان)، همدلی و همراهی با مجموعه سازمان حج و زیارت و بعثه مقام رهبری و همچنین همزیستی با همسفران در این سفر حایز است.

او ادامه داد: همکاران ما در سازمان هواپیمایی زحمات زیادی متحمل شدند تا عملیات عمره را هرچند محدود برگزار کنند و پایان عملیات عمره و برگشت آخرین پرواز زایران عمره با آغاز عملیات حج و اعزام نخستین کاروان های حجاج سال جاری مصادف شده است که آن را به فال نیک می گیریم و امیدواریم به لطف خداوند متعال، اعزام عمره پس از پایان موفق مراسم حج تمتع آغاز شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در این مراسم با یادآوری شعار حج امسال که «قرآن محوری، همدلی و اقتدار اسلامی و دفاع از فلسطین مظلوم» نام گذاری شده است،  از زایران ایرانی خواست که ارتباط و تعامل خوبی با زایران و مسلمانان کشورهای مختلف داشته باشند.  

او یادآور شد: مرحوم «شیخ صالح بن عبدالرحمن الحصین»، رییس اسبق شیون مسجدالحرام و مسجدالنبی پیوسته تاکید داشت که زایران ایرانی، نظم و برنامه ریزی و تعامل و ارتباط خوبی با حجاج سایر کشورها دارند.  

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اقتدار اسلامی و دفاع از فلسطین مظلوم را بخش دیگری از شعار حج امسال عنوان کرد و افزود: زایران باید مشی نبوی داشته باشند و برای پیروزی مردم فلسطین در سرزمین وحی دعا کنند.  

بدرقه حاجی های ایرانی به عربستان

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی نیز در سخنانی، اظهار کرد: در مراسم حج تمتع امسال 765 پرواز رفت و برگشت انجام خواهد شد که مسیولیت آن را دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران ایر) و معراج متقبل شده اند.  

وزیر راه افزود: عملیات انتقال زایران حج از 21 فرودگاه کشور از جمله ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) انجام می شود و سفارت عربستان سعودی در ایران هم همکاری خوبی در زمینه سفر به سرزمین وحی داشته است.

بذرپاش با بیان اینکه ترمینال سلام فرودگاه امام (ره) تا چند ماه آینده آماده انتقال زایران اربعین به کشور عراق خواهد بود، گفت: امیدواریم عملیات انتقال زایران حج تمتع که از 24 اردیبهشت آغاز می شود، سرآغاز حرکتی باشد که به سربلندی مجموعه دست اندرکاران  بیانجامد. 

سعید چلندری، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در آیین بدرقه زایران حج تمتع 1403 با اشاره به این که عملیات انتقال حجاج از ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) امسال برای سومین سال متوالی است که انجام می شود، گفت: ترمینال سلام در حج پیش رو میزبان 40 درصد زایران کشور است.  

او با بیان اینکه شهر فرودگاهی میزبان زایرانی از 11 استان کشور است، افزود: 237 پرواز از فرودگاه امام (ره) انجام خواهد شد و در مجموع 33 هزار زایر از این فرودگاه به سرزمین وحی مشرف می شوند. 

این خبر به روز سانی شده است.

پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بدرقه حاجی های ایرانی به عربستان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بدرقه حاجی های ایرانی به عربستان"، کلیک کنید.