با این تمرین تنفسی خطر آلزایمر را دور کنید

با این تمرین تنفسی خطر آلزایمر را دور کنید

برای شما/خراسان رضوی یکی از متخصصان برجسته سلامت توضیح داد که چگونه ورزش ساده روزانه می تواند کلید کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر باشد.

به نقل از هلث، این متخصص، مایکل مازلی فاش کرده است که ورزشی ساده که می توانید روزانه انجام دهید، کلید کاهش احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر است. وی درباره مزایایی که تنفس عمیق می تواند بر سلامت روحی و جسمی شما داشته باشد صحبت کرده است.

این متخصص بررسی کرد که چگونه تنفس می تواند پاسخ آرامش بدن شما را فعال کند و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. وی به نتایج تحقیق منتشرشده در سال 2023 اشاره کرد که نشان داد تنفس عمیق روزانه به مدت چهار هفته با کاهش آمیلویید بتا – پروتیینی که با ایجاد بیماری آلزایمر مرتبط است- همراه خواهد بود.

وی گفت: به طرز شگفت انگیزی محققان دریافتند که فقط پس از چهار هفته تنفس آهسته، شرکت کنندگان به میزان قابل توجهی سطوح پایین تری از آمیلویید بتا پروتیین مرتبط با ایجاد آلزایمر ثبت کردند.

این سیستم پاراسمپاتیک در طول خواب عمیق فعال است. ما به طور طبیعی نفس نمی کشیم و مواد زاید از مغز پاک می شوند اما انتخاب کاهش سرعت تنفس در هنگام بیداری کاری است که همه ما می توانیم انجام دهیم.

مایکل توضیح داد که چگونه تنفس عمیق می تواند عصب واگ را که جزء اصلی سیستم عصبی پاراسمپاتیک است، تحریک کند.

مارا ماتر، عصب شناس و استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در مورد اینکه چگونگی کمک این عصب  به سلامت مغز و فشار خون گفت همانطور که تنفس خود را آهسته می کنید، هوای بیشتری وارد ریه ها شده و ریه های شما بیشتر کشیده می شوند. گیرنده های کششی در ریه های شما وجود دارد که سیگنال ها را از طریق عصب واگ ارسال می کنند. بنابراین هر بار که نفس های طولانی تر و عمیق تری می کشید، سیگنال های این گیرنده ها نسبت به زمانی که سریع تر و کم عمق تر نفس می کشند قوی تر خواهند بود.

عصب واگ استیل کولین را منتقل می کند که انتقال دهنده عصبی است و برای برقراری ارتباط با اندام های بدن استفاده می شود و اگر تنفس خود را کند کنیم، استیل کولین منتقل شده از طریق عصب واگ، پیامی را به قلب می فرستد تا سرعت ضربان را کاهش دهد. همانطور که ضربان تنفس شما کاهش می یابد، ضربان قلب و فشار خون شما نیز کم می شود.

مایکل همچنین خاطرنشان کرد که تمرین تنفس عمیق فقط به مدت 5دقیقه در روز می تواند سطح استرس و اضطراب شما را کاهش دهد.

وی افزود: نتایج تحقیق اخیر نشان داد که انجام آن فقط به مدت 5 دقیقه در روز، خلق و خوی را بهبود می بخشد و اضطراب را کاهش می دهد.

مایکل پیشنهاد کرده است که روش تنفس جعبه ای را برای تکمیل این تمرین امتحان کنند – یعنی شما به مدت چهار ثانیه نفس می کشید، آن را چهار ثانیه نگه می دارید و سپس به مدت چهار ثانیه بازدم را انجام می دهید و قبل از دم دوباره نفس خود را به مدت چهار ثانیه حبس می کنید. بنیاد قلب بریتانیا خاطرنشان کرد که این روش تنفس جعبه ای نامیده می شود زیرا چهار مرحله تمرین، شکل جعبه را تشکیل می دهد.

پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با این تمرین تنفسی خطر آلزایمر را دور کنید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با این تمرین تنفسی خطر آلزایمر را دور کنید"، کلیک کنید.