این 7 غذا سلامت چشم شما را به خطر می اندازد

این 7 غذا سلامت چشم شما را به خطر می اندازد

آفتاب نیوز :

تحقیقات متعدد نشان داده است زیاده روی در مصرف روغن های خوراکی می تواند برای چشم مضر باشد. از این روغن ها می توان به روغن آفتابگردان، گلرنگ، ذرت، سویا، و کنجد اشاره کرد.

متخصصان می گویند مصرف برخی مواد غذایی می تواند باعث آسیب به چشم شود. از دیرباز یکی از مواردی که برای سنجش زیبایی چهره از آن یاد می شود، زیبایی چشمان است. نمی توان هیچ معیار خاصی برای زیبایی چشم مطرح کرد، ولی دستکم چشمان سالم و عاری از بیماری به طور طبیعی می تواند باعث زیباتر شدن چهره شود.

در این مطلب به بدترین مواد غذایی برای سلامت چشم می پردازیم:

1- نان و پاستا

تحقیقات نشان داده است کربوهیدرات های ساده مانند نان سفید و پاستا خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (تخریب لکه زرد چشم) افزایش می یابد. این بیماری یکی از دلایل نابینایی در افراد کهنسال است. از این رو، توصیه می شود از غلات کامل استفاده کنید.

2- گوشت های فرآوری شده

هات داگ، بیکن، و سایر گوشت های فرآوری شده سرشار از سدیم هستند. همین امر می تواند افزایش فشار خون را به همراه داشته باشد. افزایش فشار خون باعث آسیب به رگ های خونی می شود که می تواند نابینایی را به همراه داشته باشد؛ همچنین فشار خون بالا می تواند به اعصاب چشم آسیب وارد کند.

3- غذاهای سرخ شده

غذاهای سرخ شده در حجم بالای روغن، سطح کلسترول بد خون را افزایش می دهد. همین موضوع خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی، و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد؛ همچنین این امر منجر به تولید مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد می شود که می تواند به سلول ها آسیب وارد کرده و باعث مرگ آن ها شود. تمامی این موارد به معنای آسیب به چشمان است.

4- روغن های خوراکی

تحقیقات متعدد نشان داده است زیاده روی در مصرف روغن های خوراکی می تواند برای چشم مضر باشد. از این روغن ها می توان به روغن آفتابگردان، گلرنگ، ذرت، سویا، و کنجد اشاره کرد.

5- غذاهای کنسروی

غذاهای آماده طبخ و کنسرو شده دارای سطح بالای سدیم بوده که برای سلامتی چشم مضر است.

6- نوشیدنی های حاوی شکر

نوشابه ها، نوشیدنی های انرژی زا و سایر نوشیدنی های شیرین حاوی سطح بالایی از شکر هستند. همین مسیله خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و برای سلامت چشم مضر است.

7- ماهی و غذاهای دریایی

بی تردید ماهی یکی از مواد غذایی مفید برای سلامت بدن است. با این حال، کمتر کسی می داند که برخی ماهی ها و مواد غذایی دریایی حاوی جیوه هستند که می تواند برای بعضی از افراد مضر باشند. توصیه می شود زنان باردار، کودکان و زنانی که به فرزندان خود شیر می دهند 220 تا 340 گرم ماهی در هفته مصرف کنند.

عدم مصرف مشروبات الکلی و نوشیدنی های حاوی کافیین مانند قهوه از دیگر راهکارها برای حفظ سلامتی چشم محسوب می شود./صدانلاین

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این 7 غذا سلامت چشم شما را به خطر می اندازد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این 7 غذا سلامت چشم شما را به خطر می اندازد"، کلیک کنید.