انتقال مجموعه ای از اشیاء باستانی استان، از موزه ملی ایران به کرمان

انتقال مجموعه ای از اشیاء باستانی استان، از موزه ملی ایران به کرمان

برای شما/کرمان مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: امروز مجموعه ارزشمندی از اشیاء باستانی استان کرمان، از موزه ملی ایران وارد کرمان شد که همزمان با هفته میراث فرهنگی در موزه های استان به نمایش گذاشته خواهد شد. 

سعید شاهرخی امروز 14 اردیبهشت ماه با اعلام این خبر اظهار کرد: این اشیاء که از موزه ملی ایران(موزه مادر) انتخاب شده، امروز به کرمان انتقال یافت و همزمان با هفته میراث فرهنگی در باغ موزه هرندی به نمایش در خواهد آمد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان اظهار کرد: بخشی از اشیاء این مجموعه انتقالی، حاصل کاوش های علمی باستان شناسی در تپه ها و محوطه های کلیدی استان کرمان از جمله تپه یحیی در دشت صوغان شهرستان ارزوییه و محوطه باستانی شهداد در شهرستان کرمان بوده که در نتیجه کاوش سال های پایانی دهه 40 خورشیدی به دست آمده است. 

وی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از اشیاء مجموعه انتقالی، اشیاء حاصل از حفاری های غیرمجاز در محوطه های باستانی جیرفت است که در اوایل دهه 80 از کشور خارج شده بود و با تلاش مشترک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت امور خارجه از حراج آن در حراجی های لندن جلوگیری و به کشور باز گشته است.

شاهرخی افزود: بخشی از اشیاء مجموعه نیز متعلق به تپه گاوکشی در اسفندقه جیرفت است که در نتیجه کاوش های علمی باستان شناسی در این تپه حاصل شده که این اشیاء به دوره نوسنگی و حدود8800 سال پیش از این تعلق دارند.

پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتقال مجموعه ای از اشیاء باستانی استان، از موزه ملی ایران به کرمان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتقال مجموعه ای از اشیاء باستانی استان، از موزه ملی ایران به کرمان"، کلیک کنید.