انتقال دبیرخانه دایمی بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر به شیراز

رییس کارگروه مد و لباس کشور گفت: دبیرخانه دایمی بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر، «مد موقر» به شیراز انتقال پیدا کرد.

به گزارش برای شما، مجید امامی تفاوت و عمق فرهنگی با منطقه را دلیل این انتقال عنوان و تصریح کرد: دارا بودن فرهنگ هفت هزار ساله ایران در عرصه پوشاک است که شیراز آن را به تنهایی نمایندگی می کند و نماینده ایران فرهنگی است.

وی رونمایی از پوستر جشنواره و هفته مد شیراز را اتفاق خوبی ذکر کرد و افزود: این رویداد برای شما ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

امامی گفت: در این جلسه که با حضور و حمایت دستگاه ها و هنرمندان مختلف برگزار شده است، در خصوص حضور 50 ویژند از 30 کشور مختلف جهان بحث و بررسی صورت گرفت. 

او با اشاره به توضیحات نماینده ولی فقیه در تبیین دیدگاه و نظریه در عرصه لباس، آراستگی و وقار، تصریح کرد: این رویداد اتفاق بسیار بزرگی در جشنواره مد و لباس فجر، به ویژه در بخش بین الملل آن بوده و بین المللی ترین و جهانی ترین رویداد پوشاک ایران است که می خواهد ما را از رویکرد انفعالی به رویکرد فرصت گرا و مطالبه گر در عرصه صنعت هنر مد تبدیل کند.

انتقال دبیرخانه دایمی بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر به شیراز

از سوی دیگر بخش بین المللی جشنواره مُد و لباس فجر با عنوان «رویداد مد موقر شیراز» بیانیه خود را با هدف «واکاوی مفهوم مد موقر»  منتشر کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بیانیه آمده است: 

«مد موقّر در فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی حضوری دیرپا داشته و دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نظر به مفاد قانون ساماندهی مد و لباس کشور و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به ترویج  پوشش ایرانی – اسلامی در گستره بین الملل تلاش دارد با برگزاری بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر، به مثابه فراگیرترین رویداد تخصصی مرتبط با سبک پوشش ایرانی – اسلامی به تعالی هنر- صنعت پوشاک در سطح جهانی بپردازد.

تبیین رویکردهای نوین و سپس اقدامات راهبردی همسو با این اهداف، می تواند سبب ساختِ ادبیات غنی مبتنی بر تفکر داخلی گردد. مد موقّر، نوعی رسانه بیانِ عقاید است که در لباس زنانه و مردانه، جهت معناساز نمودنِ پوشش ارایه می گردد. نوعی نگرش سلامت محور و اخلاق مدار که می تواند نقشی میانجی در جامعه کنونی ایفا نماید. مفاهیم آن با تامین نیازهای بشری و با عنایت به تغییرات در جامعه معاصر، روند رو به اعتلایی را می پیماید.

هنر- صنعت مد موقّر با حضور طراحان، هنرمندان، سرمایه گذاران و رسانه ها و رسمیت یافتن آن در زیست بوم مد و لباس کشور درعرصه رقابتی قابل پیشرفت است و با ارزش گذاری بر آن، می توان پوشش را از سطحِ صرفِ لباس بالاتر برده و معناآفرینی نمود. جریانِ معناسازی در مد موقّر در جهت صعود و استعلایی شدن پیش می رود. تلاش کارگروه مد و لباس کشور بر آن است تا با ارایه تعاریف صحیح از مد موقّر و بومی سازیِ آن با فرهنگ ایرانی- اسلامی و با ارایه ویژگی های درون زای آن، سبب ایجاد مُدی با رعایتِ هنجارها و بر مبنای یک انتخاب مسیولانه و اخلاق مدارباشد.

ویژگی های مد موقّر را می توان اینگونه برشمرد:  

– پوشیدگی که عنصرِ معناساز مد موقّر ایرانی است.

–  اخلاق مند بودنِ پوشاک

–  کاربردی بودنِ لباس درعینِ زیبایی آفرینی

–  توجه به امنیت خاطر فردی و اجتماعی پوشنده لباس

–  نیازسنجی مخاطب در موقعیت های مختلف زمانی و مکانی

–  توجه به اصالت لباس در تلفیق سنت ها و رویکردهای مدرن

–  استفاده از الگوهای ایرانی طبق آناتومی بدن ایرانی، زیبایی شناسی ایرانی و جغرافیا و بوم ایرانی

–  استفاده از نمادها، فرهنگ و هویت ایرانی درآثار

در این راستا کارگروه مد و لباس کشور، در صدد است تا پیوندی میان زبانِ بصریِ پوشاک و فرهنگِ دیرینه ایرانی- اسلامی را نمایش دهد. هدف آن است که الگوهای درونی شده ایرانی در مد موقّر، با ارایه یک زبان بصری، بتوانند روایت گرِ تفکر ایرانی در سطح بین المللی باشند.

علاوه بر دارا بودنِ مفاهیم زیبایی از نظر ساختاری، بتوانند گویای هویت ایرانی- اسلامی باشند. بدین سبب تلاش بر آن است تا در هفته مد موقّر شیراز، با ارایه نشست های تخصصی به ایجاد ادبیات غنی در این حوزه از منظر اقتصادی، روانشناسی، فلسفی، مردم شناسی، زیبایی شناسی، جامعه شناسی، فقه، سیاستگذاری و … پرداخت. همچنین با توانمندسازی طراحان خلاق با مبانی فکریِ مد موقّر با رویکرد آموزشی، به بیان فرم های متعدد بصری در قالب پوشاک و نیز تربیت نسلی موثر در زیست بوم مد و لباس کشور دست یابیم.

امید است با همراهی و همدلی مسیولان، متخصصان و عاملان علم و عمل در مسیر اهداف متعالی حرکت نماییم.»

پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتقال دبیرخانه دایمی بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر به شیراز" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتقال دبیرخانه دایمی بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر به شیراز"، کلیک کنید.