امام جواد (ع) بحث آزاد را به صورت علنی پایه گذاری کرد

امام جواد (ع) بحث آزاد را به صورت علنی پایه گذاری کرد

برای شما/اصفهان یک کارشناس مسایل دینی گفت: امام جواد (ع) اولین کسی بود که بحث آزاد را به صورت علنی پایه گذاری کرد و در حضور مامون با علما و داعیه داران، مناظره و مباحثه کرد و درباره دقیق ترین مسایل با استدلال، حقانیت خود را اثبات کرد.

حجت الاسلام مهدی محمدی در گفت وگو با خبرنگار برای شما اظهار کرد: بررسی ابعاد و سبک زندگیِ 25 ساله امام جواد (ع) آموزه های کاربردی زیادی را یادآوری می کند؛ شاخص های برتر رفتاری مثل دین مداری و دانش اندوزی، ازدواج بهنگام و تشکیل خانواده، فرزندآوری و تربیت فرزند، سخاوت مندی و کمک به دیگران، تقوا و پرهیزکاری، صبر و بردباری، تواضع و فروتنی، رعایت ادب و مواظبت بر زبان، انجام فرایض دینی، صداقت و راستگویی، شجاعت و مقابله با ظلم، توکل و اعتماد به خداوند و قناعت و رضایت مندی که بخشی از الگوی های عملی برای تمسُّک و دستیابی به کمال انسانی است.

او ادامه داد: امام محمدتقی در سنین کودکی به امامت رسیدند و اگرچه حضرت به جود و سخاوت شهره عام بود و آنچه از ایشان در اذهان مانده، جواد و بخشندگی است، اما حضرت با وجود سن کم، الگوی کامل نه تنها برای مسلمانان و شیعیان، بلکه برای تمام انسان ها، بخصوص جوانان هستند. امام جواد (ع) در نوجوانی به امامت منصوب شد در دوره کوتاه زندگی خود مبارزه ای فشرده با طاغوت کرد، به طوری که در سن جوانی تحمل وجود ایشان برای دشمن سخت شد.

این کارشناس مسایل دینی با بیان اینکه امام جواد (ع) نوعی از جهاد با طاغوت را در عمل پیاده کردند، گفت: در زمان حضور قدرت های ریاکار و منافق باید مردم هوشیار شوند و اقدام امام جواد (ع) تلاش در همین زمینه بود. وقتی دشمن صریح و آشکار ابراز عداوت می کند و ریاکاری ندارد، کار آسان است، اما وقتی فردی مثل مامون عباسی ظاهرالصلاح  است و با ادعای طرفداری از اسلام و اهل بیت با مردم برخورد دارد شناخت را برای مردم مشکل می کند، لذا تلاش امام رضا و امام جواد (ع) کنار زدن ماسک ریا و تزویر از چهره طاغوت بود.

محمدی اظهار کرد: امام جواد مظهر مقاومت و جهاد با همه شیوه های ممکن بدون عقب نشینی و اولین کسی بودند که بحث آزاد را به صورت علنی پایه گذاری کرد و در حضور مامون با علما و داعیه داران مناظره و مباحثه کرد و درباره دقیق ترین مسایل با استدلال حقانیت خود را اثبات کرد. بحث آزاد، میراث اسلامی ماست که در زمان امام جواد به کامل ترین شکل انجام می شد. 

او با اشاره به ویژگی شخصیتی امام، بیان کرد: ایشان فرزند امامی هستند که «عالم آل محمد» لقب دارد. بنابراین در کودکی علوم را از پدر به طور کامل فرا گرفت و علم و دانش ایشان در مناظرات علمی با دانشمندان بزرگ زمان تعجب و حیرت حاضران را برمی انگیخت، امام درباره ارزش دین و دانش می فرمایند: اَلدّینُ عِزٌّ وَالْعِلمُ کَنزٌ؛ دین سرفرازی و دانش، گنج است. بنابراین به بیان امامِ جوان، کسب علم در کنار دین مداری ارزشمند و موثر خواهد بود.

محمدی ادامه داد: از ویژگی های این امام بزرگوار کمک به مردم و انفاق اموال در راه خدا انفاق بود و به خاطر همین سخاوت و جود و بخشش فوق العاده هم به «جوادالایمه» معروف شدند، ایشان در این باره می فرمایند: نیکوکاران به نیکی کردن نیازمندترند تا مستمندان؛ زیرا پاداش، افتخار و نیکنامیش از آنِ آنهاست. بنابراین آدمی هر خوبی که کند، نخست به خود کرده و نباید به خاطر خوبی که به خود کرده از دیگران سپاسگزاری بخواهد.

این کارشناس دینی با اشاره به تقوا و عصمت امام در دوری از حرام الهی گفت: امام جواد (ع) در این باره می فرمایند: اگر آسمان ها و زمین بر شخصی بسته باشد، ولی تقوای الهی پیـشه کند، خداوند گشایشی از آنها برایش قرار می دهد. همچنین امام بر متانت و ادب در کلام تاکید داشت و فرمودند: حقیقت ادب و تربیت عبارت است از دارا بودن خصلت های خوب، خالی بودن از صفات زشت و ناپسند. انسان به وسیله ادب – در دنیا و آخرت – به کمالات اخلاقی می رسد و نیز با رعایت ادب نیل به بهشت می یابد.

او با اشاره به شجاعت امام در مبارزه با ظلم و بیان حق، اضافه کرد: حق طلبی، آرمانگرایی و مطالبه گری در جوانی ارزش والایی است که از زندگی امام دریافت می شود، حضرت جواد در این باره حدیث مهمی دارند: الْعامِلُ بالظُّلْمِ وَالْمُعینُ لَهُ وَالرّاضی بهِ، شُرَکاءٌ؛ انجام دهنده ظلم و کمک دهنده ظلم و کسی که راضی به ظلم باشد، هر سه شریک خواهند بود.

پایان خبر برای شما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امام جواد (ع) بحث آزاد را به صورت علنی پایه گذاری کرد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امام جواد (ع) بحث آزاد را به صورت علنی پایه گذاری کرد"، کلیک کنید.